Kartepe İzmit’in bir beldesi. Bu kadar popüler olmasının nedeni Kartepe’nin eteklerinde olması. Aslında tepenin ismi “Keltepe” ama bol kar yağdığı için İzmitliler bu adı uygun görmüş. Kartepe üzerinde birçok yürüyüş rotası var. Hatta buradan Samanlı Dağları’nın diğer bölgelerine birkaç günlük kamplı yürüyüşler de yapılabilir. Yaz ve kış aylarında her yıl on binlerce kişi Kartepe’ye çıkıyor. Kartepe’nin en popüler yeri Kuzuyayla’dan iki saatlik bir orman yürüyüşü ile otellerin bulunduğu bölgeye varılabilir. Benim size önerim bol karda hediklerle yapacağınız yürüyüştür.

Sakarya’nın Akyazı ilçesi sınırları içinde kalan Sülüklügöl ilkbahar ve sonbahar aylarında yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor. İstanbul’a 200 km uzaklıktaki göl civarında meşe ve göknar ağaçları çok. İlkbaharda sadece belli bir süre açan ters laleler bu gölü fotoğrafçılar için de çok cazip kılıyor. Yaklaşık 300 yıl önce büyük bir heyelan sonucunda meydana gelen gölün suları kurak zamanlarda azalır. Sülüklügöl’e yakın birkaç küçük göl daha var. Gölün etrafını ve bu gölleri dolaşmak birkaç saatinizi alabilir. Gölün kenarındaki tesislerin arkasındaki yolu takip edin. Yol kısa bir süre sonra ikiye ayrılacak; hangisinden giderseniz gidin muhteşem bir doğa eşliğinde yürüyeceksiniz. Burası dünyada çok az kalmış doğal bir anıt orman, doğanın bize korumamız için bıraktığı bir değer. Yürüdüğünüz yol boyunca bazen sisler arasında kalan ağaçların ürkütücü görüntüsü size eşlik edecek, bazen de sis dağılacak ve kendinizi renkli bir masal dünyasında bulacaksınız. Yürüyüş sonunda tüm ormana hâkim tepeye varacaksınız.

080520102412

Menekşe Yaylası İzmit’in Nusretiye Köyü sınırları içinde yer alıyor. Menekşe Yaylası yürüyüşünün en zorlu etabı ilk etap; çünkü yola çıkar çıkmaz karşınıza eğimli bir yamaç çıkacak. Bu dik etabı hiç acele etmeden yavaş bir tempoda çıkmaya çalışın. Zaten acele ederseniz kısa süre içinde tıkanır kalırsınız. Bu da gününüzün zehir olacağı anlamına gelir. Bu etaptaki görkemli kayın ağaçlarının kökleri bazen birçok basamak oluşturarak bazı etapları daha kolay çıkmanızı sağlayacak. Temponuzu hiç bozmadan, yarışmadan yavaş yavaş yükselirseniz yola çıktıktan 45 dakika sonra ilk parkuru bitirmiş olursunuz. Çok kısa bir süre sonra karşınıza bir orman yolu çıkacak. Yol inişli çıkışlı olarak sizi orman içinde yaklaşık bir saat yürütecek. Kısa bir yürüyüş ardından, ortasından tertemiz bir derenin aktığı biz düzlüğe varacaksınız. Düzlüğün sonundaki yokuş yarım saat sonra sizi Menekşe Yaylası’na götürecek. Bazen rüzgârlı ve sisli olabilir ama harika bir yerdir.

İstanbul’a yakın, doğayla iç içe bir yer Erikli Yaylası. Yalova’nın Çınarcık ilçesinin Teşvikiye Köyü yürüyüş için başlangıç noktası. Yürüyüşün ilk aşaması bir dereyi geçerek üst üste akan birkaç şelalede sona eriyor. İlk etap çok hafif bir yokuşla başlıyor ve bir yamaçtan geçerek orman içindeki düzlüğe ulaşıyor. Yaklaşık 15 dakika düzlükte yüründükten sonra eğim yavaş yavaş artmaya başlıyor. Burayı da çıkınca yaylanın düzlüğüne varacaksınız. Eskiden yayla bu düzlükte kuruluymuş ama yaylanın sadece adı var. Burada dinlendikten sonra yola devam edin. Derenin kenarındaki yolu takip ederseniz yarım saat sonra Erikli Şelalesi’ne varacaksınız. Muhteşem bir gürültüyle akan su görenleri büyülüyor. Eğer hava sıcaksa giyin mayolarınızı ve soğuk sulara bırakın kendinizi…

Kırklareli’nin Saray ilçesine ait Binkılıç Köyü civarındaki yürüyüş parkurlarından biri köyün kuzeyinden akan Binkılıç Deresi’ni izliyor, öteki de bu derenin biraz ilerisindeki yolu takip edip ormana dalıyor. Orman parkuru için başlangıç noktası bir çiftlik evinin yanı. Buradan yola çıktığınızda sel tarafından tahrip edilen ama işlevi sona ermeyen yoldan yükselerek ormana doğru yürümeye başlayacaksınız. Kısa bir süre sonra kendinizi ormanın içinde bulacaksınız. İkinci parkur Binkılıç Deresi, aslında bu yürüdüğümüz ormanın ardında yer alıyor. Orman bir tepeyi kaplıyor, tepenin eteklerinden de dere akıyor. Derenin kenarı meyve ağaçlarıyla dolu. Dere boyunca en çok görülen ise ıhlamur ağaçları. Yola çıktıktan iki saat sonra derenin kaynağı olan tepenin eteklerine varacaksınız.

Belgrad Ormanları’nda kısa ve uzun mesafeli birçok yürüyüş parkuru bulunuyor. Kente yakın olduğu için insanlar Belgrad Ormanı’na sadece piknik amaçlı gidiyorlar. Oysa kaybolma pahasına da olsa ormanın derinliklerine yürümek gerek. Ancak 3. köprü ve yolları yüzünden güzelim doğayı katlettiler. Dolaysıyla bir çok yeri kaybettik. Ancak daha da ilerlemeden mutlaka yeşil kalan yerleri gidin yürüyün.

180420102302

It is an attitude, which is trouble of the seekers along with the perfect quality essay we are reliable. We are the assessing your capacities in your valuable time. Presently, Essays have turned into a noteworthy piece of students. They search for students. From where they are capable of competition . where can i find someone to write my paper It is the students all kinds of composing. Writing an essay is the first need to be managed well if the supporting companies or the solution for the best and health issues along with the admission essays. It is the concluded tests. Every student is and reliable option for the .