Kamp sezonu geldi bile. Dağlarda kamp yaparken her şeyi önceden hesaplamak ve organize olmak gerekli! İşte size püfler…

Ancak bu püf noktaları gerçekten kamp için uzun mesafeler için yürüyecek olanlar için geçerli. Mesela Likya Yolu’nu geçeceksiniz veya Kaçkarlar’dan Erzurum tarafına pas edecekseniz.

Alışverişe tok karnına çıkın. Mümkünse tıka basa doldurun midenizi. İnsan açken kamp alışverişi yaptığında sırt çantası yerine buzdolabını dolduracağını zannedebiliyor.

Yoğun fiziksel aktivitelerde çok su tükettiğinizi, yanınızda bol miktarda su taşıyacağınızı unutmayın. En soğuk havalarda bile en az 3 litre su yanınızda bulundurmanız gerekli. 3 litre su 3 kilo demek. Yemek hazırlamak ve çay benzeri içecekler yapmak için ilave 1,5 litre su taşımanız gerekebilir.

Uzun mesafe kamp yükü ile yapacağınız yürüyüşlerde enerji tüketiminiz saatte 300-400 kalori düzeylerine çıkabilir. Bu da 8-10 saatlik bir yürüyüşte 3000-3500 kalori gibi bir miktara denk gelir. Alacağınız ürünlerin üstlerinde kalori miktarları yazar. Dikkat edip hesaplayarak alın.

Sabah şunları yerim, öğlen bunları atıştırırım, akşam da bir sucuk ekmek çeviririm çarpı 6 gün hadi doldurayım çantaya derseniz hata yaparsınız. Yürüyeceğiniz rotayı az çok biliyorsunuz; Google maps veya Yandex’i açın bir bakın, köyler vardır. Oralarda köy bakkallarında her şeyi bulabilirsiniz.

Kuru gıdalar kamp yükünü hafif tutmanızda en önemli etkendir. Makarna pişmeden önce 500 gram, piştikten sonra 1500 grama kadar çıkabilir. Bu durum kurutulmuş sebze, et ve diğer gıdalar için de geçerlidir. 300 gramlık ton balığı konservesi alacağınıza 50 gramlık kurutulmuş balık alın. Konserve alıp boşu boşuna konservenin tenekesini suyunu taşımayın.

5 günlük bir yürüyüş için 300 gram kavurma, 3 paket makarna, 2 paket tortilla (dürüme benzeyen geç bayatlayan lavaş), 300 gram eski kaşar, 100 gram zeytin, 2  paket hazır çorba, 2 paket cici bebe, 100 gram kuru kayısı, 100 gram keçi boynuzu,  250 gram karışık çerez yeterli olacaktır. Çok canınız çekiyorsa yarım kangal sucuk ekleyin ama çantanıza daha da bir şeyler koymayın.

Normal alışveriş zamanlarınızda marketlerde reyonlara göz gezdirin. Yeni bir sürü ürün çıkıyor. Kamp için sırtta taşınabilecek çok faydalı leziz ürünler var. Mesafe sporcularının kullandığı enerji ve protein barları bir öğün için çok yeterli oluyor. Hatta jel denilen, tüketilmesi çok kolay ve her bir paketinde 110 ile 220 kalori bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Çok hafif ve yer kaplamıyor.

kamp yemek

1642-EnergyGel-e1436871821360