Botlarımızı düzgün bağlamazsak ayaklarımız botun içinde gezinir. Sürekli açılan bağcıklarla uğraşmak zorunda kalırız. Ayakların su toplamasının, yokuş inerken parmak uçlarının ve tırnakların yara olmasının en başlıca sebeplerinden bir tanesi bağcıkların yanlış bağlanmasıdır. Ayrıca yanlış çorap giyimi de buna etkendir. Ayakkabımızı veya botumuzu  bileğimize sabitlemezsek, yokuş inerken ayak öne kayacak ve ızdırap duymanıza sebep olacaktır. Tabii terleyen ayak, uygun bir çorap olmaması durumunda botun içinde ileri geri kayıp su toplamasına yol açacaktır. Ayağın su toplaması bir yürüyüşçünün en istemediği şeydir.

Bağcıkları mutlaka sıkıca  bağlamak gerekli. Sadece en son kısmı gergin değil, ayağın tarak kısmına denk gelen bağları sıkmalı en son boğaz tarafından gererek bağlamalıyız.

Ayağımızdaki çorap uzun yürüyüşlere uygun olmalı. Mutlaka buna uygun çorap satın alın. Teriniz emecek ama ayağı ıslak hissettirmeycek çoraplar var.

Botları düzgün bağlamamanın meydana getirdiği bir başka olumsuzluksa; ayağın botun içinde sürekli gezinmesinden dolayı botun iç astarı kısa sürede yıpranacak ve astarın altında kalan su geçirmez membran zarar görecektir.

Bunları yaptınız mı gelsin kilometreler gitsin taşlar topraklar, hepsi size vız gelir.

columbia bot columbia-woodburn-mid-waterproof-hiking-boot-mud-toast-14