Önceleri çeşitli outdoor yarışmalarda kullanıldı. Outdoor veya macera yarışmalarının seçmelerinde elemelerinde kullanıldı. Teamwork aktivitelerde kullanıldı derken artık herkesin yapabileceği turistlerin bile gidip eğlenebileceği adrenalini tavan yaptıran birkaç aktivitenin yer aldığı bir şey bu.

Adından da anlaşılacağı gibi yerden yukarıda, yani “yüksekte” yapılan, çoğu ipler, halatlar, çelik teller ve bir takım dağcılık malzemeleri ile desteklenen inanılmaz zevkli ve bir o kadar cesaret isteyen aktivite türü.

7-8 metrelik bir ağacın tepesine çıkıp kafanızda kask, belinizde bir kemer ile yüzlerce metrelik havada adeta elektrik teli gibi uzayıp giden sağlam bir tele siz bağlayıp kaydırıyorlar.  Yaklaşık 30-40 sn kadar kuş olmanın nasıl bir şey olduğunu anlıyorsunuz. Yerden yüksekliği 9 m olan telgraf direği gibi bir direğe de tırmandırıp, üstü 30 cm çapındaki direğin tepesinde hazır olda durup, 2m uzağınızda havada asılı duran salıncağa atlamanızı da bekliyorlar. Tabii belinizden bağlı olarak, yani tüm güvenlik önlemleri alınmış şekilde.

Bir de tele asılı araba lastikleri, kütükler, ucu düğümlü halatlar var. Hepsi yerden 8-9 m yukarıda asılı ve sallanıyorlar. Bunlara tutunup karşıya geçmenizi bekliyorlar. Tabii siz orada ecel terleri dökerken aşağıda aileniz ya da arkadaşlarınız gülümseyerek sizi izliyorlar. Bilmiyorlar ki sizde inince onlara bakıp eğleneceksiniz.

                                  flying-fox   ip-kopru

İstanbul Kemerburgaz’daki Mountrain işletmesi bu olanağı sunuyor.
http://www.mountrain.com/mountrain_kemerburgaz.html

Mountrain’in Bolu’daki tesisi çok güzel. Tüm parkur, hiçbir ağaç kesilmeden, dev çam ağaçlarından faydalanılarak yapılmış. Isıtmalı çadırlarda konaklayabilirsiniz. Özellikle takım çalışmaları için ideal ama bir Bolulu aşçıları var ki…
http://www.mountrain.com/mountrain_academy.html

Kemer Göynük’te yer alan Yüksek Parkur ise yılların tecrübesiyle arkadaşlarca hayata geçirilmiş. Kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle sonrasında Göynük Kanyonu görülmeye değer.
http://www.yuksekparkur.com/