Sporda başarıyı etkileyen birçok etken vardır. Bunların bir kısmı hava koşulları, malzeme gibi dış kaynaklı olsa da antrenman ile önemli ölçüde geliştirebileceğimiz fiziksel özelliklerimizi yadsımamalıyız. Kuvvet, dayanıklılık, sürat, esneklik gibi kondisyonel özelliklerimizi bilimsel ve düzenli antrenman periyotları ile ciddi ölçüde geliştirebiliriz. Bunlardan kuvvet ve esneklik ise fiziksel ve spor gelişimin yanı sıra sakatlıklardan korunmak açısından da da ayrıca önemlidir.

Genelde  esneklik ve hareketlilik kavramları karıştırılır. Esneklik  hareketliliğin bir parçasıdır ve yumuşak dokuların esneyip uzaması ile ilgilidir. Hareketlilik ise eklem yapısının, kasların ve  bağ dokuların belirlediği açısal bir genişliktir. Becerinin kalite ve devamlılığı açısından önemlidir. Yetersiz eklem hareketliliği beceri gelişimini yavaşlatır ve sakatlık riskini arttırır. Hareketlilik ayrıca sporda enerji tasarrufu sağlar. Sürat açısından da hareketliliğin yeterli olmaması kuvveti uygulama süresini azaltarak dezavantaj sağlar. Büyük açılarda eklem hareketi yapabilmek avantajdır. Birim kuvvetin uygulama süresi arttıkça, ortaya çıkan toplam kuvvet ve işin büyüklüğü de artar.  Daha büyük kulaç atmak yüzme hızını arttırır. Koşuda da büyük adımlar atmak koşu hızını arttıracaktır. Bisiklette de RPM’den ödün vermemek şartı ile krank boyu uzun, aynanız büyük ise süratiniz artar.

Eklem yapısı ve kemik yapılara müdahale etme şansınız olmamasına rağmen, hareketlilik belli sınırlar içerisinde geliştirilebilir. Esnek dokular diye adlandırdığımız kas ve tendonların antrenman ile esneklik yeteneklerini geliştirebilirsiniz. Esnek bir kas daha büyük kasılmalar ile daha fazla kuvvet üretir. Ani, aşırı zorlanma ve gerilmelere karşı kendini koruyabilir. Yırtılma, kopma gibi tehlikelere karşı daha savunmalıdır. Esnekliğin arttırılmasında temel prensip, kaslar ve ona bağlı dokuları normal durumdan daha fazla gerilmeye zorlamaktır. Ancak bu zorlamalar dokulara zarar verecek düzeyde olmamalıdır. Esneklik çalışmaları ayrı bir antrenman programı olarak düşünülmemeli, genel antrenman programı içinde yer almalıdır. Isınma ve soğuma devrelerinde yapılacak esneklik çalışmaları zaman kaybını önler ve antrenmanın bütünlüğünü sağlar. Sporcular arasında gerdirme hareketleri zaman kaybı gibi görüldüğünden genelde geçiştirilerek uygulanır. Fakat özellikle sakatlıkların önlenmesi ve iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Kaslar acı sınırına kadar gerdirilerek (uzatılarak) orada belli bir süre sabit durumda tutulur. Büyük kaslarda 15-60 saniye,  küçük kaslarda 5-10 saniye germe süresi yeterlidir. Gerdirilen kas sertleşir. Germe sırasında duyulan acı hissi gerdirmenin uç noktasını işaret eder. Aşırı gerdirmelerle duyulan büyük yanma hissi bir mikro travma olduğunun göstergesidir ve dokular yaralanıp, kasın elastikiyeti azalabilir.