Ne pedagogum, ne aile hekimi, ne de çocuk gelişimi hakkında kitap yazdım.

Ama biliyorum ki ebeveynler çocuklarıyla “vakit” geçirdiklerinde ruhsal ve bedensel gelişimleri iyi tamamlanıyor.

Genelde biz büyükler sohbet sırasında yanımıza gelip bir şeyler isteyen bir şeyler anlatmaya çalışan çocuklarımıza “oğlum/ kızım git oyna sonra gel” “Bak konuşuyorum” gibi uzatmalarla onları kendimizden uzaklaştırıp iletişim halinde olmalarını ksıtılıyoruz. Hele ki akıllı cep telefonları Ipad gibi günümüz teknolojik aletlerini ellerine verip sessiz kalmalarını sağlıyoruz.

HATA YAPIYORUZ.

çocuk nasıl büyür

Kesinlikle günümüz oyuncuklarını kullanmalarından yanayım ki teknolojiden, akranlarından uzak kalmasınlar. Ama sizlere tavsiyem onlara vakit ayırın. Doğaya çıkarın. Üşüsün, üşüdüğünde giyinmeyi yaşayarak öğrensin. Kediyi köpeği sevdirin. Hayvanlardan korkmamayı öğrensin. Çıplak ayakları çime bassın, dağlardan aşağı bakmayı öğrensin, bisiklette giderken ki rüzgarı hissetin saçlarında.

Ben oğlumu bunlarla daha 9 aylıkken tanıştırdım. Sırtımda dağların zirvelerine çıktı. Karda sırtımda kayak yaptı. Gece çadırda uyku tulumunda uyudu. Solucanları elledi, köpekleri sevdi. Bisikletin arkasında kah uyuyarak kah kahkaha atarak gezindi. 5 saate yakın arabasında oturup babasıyla maraton bitirmenin zevkini yaşadı.

 çocuk nasıl büyür

Şimdi biraz daha büyüdü bu ara bazı köpeklerden korkar oldu. Sanırım tekrar dağlara kırlara gitmenin zamanı gelmiş. Kimbilir belki fazla Ipad oynuyordur.

Dediğim gibi ne pedagogum, ne aile hekimi, ne de çocuk gelişimi hakkında kitap yazdım ama ben bir babayım. Oğluma doğayı sevdirmeye çalışan bir baba.

Haydi sizde çocuğunuzun elinden tutup doğaya çıkın…

 Agrı-Atlas