Türkiye, topraklarının genişliği ve iklimsel farklılıklara o kadar elverişli bir yer ki, neredeyse dilediğiniz her bölgede istediğiniz faaliyette bulunabiliyorsunuz. Türkiye’nin en batısında ve en doğusunda benzer şartlar altında kurulmuş kayak merkezleri mevcut. Haydi gelin güzel ülkemizde nerelerde kayak merkezleri var nasıl ulaşırız bir göz atalım.

Kartepe Kayak Merkezi: 2008 yılında 7 beldenin birleşmesi ile Kocaeli’ye bağlı bir ilçe statüsünü aldı. En yüksek rakımı 1699 m olan Kartepe, İzmit’in doğusu ve Sapanca’nın batısında yer almaktadır. Marmara’nın üçüncü yüksek noktası konumuna sahip olan, Samanlı dağları arasında yer alan ve Kartepe kayak merkezi olarak adlandırılan bölgedir. 80 ila zaman zaman 250 cm’ye kadar varan kar kalınlığı ile ayrıcalıklı ve bambaşka bir kayak heyecanı sunan Kartepe kayak merkezi, profesyonel ve gelişmiş merkezi ile de kayak severler için cezbedici bir özelliğe sahip. İstanbul’dan Tem Oto yolundan İzmit istikametine giderken, İzmit doğu gişelerinden çıkılarak Kartepe tabelalarını takip ediyorsunuz ve yaklaşık 10 dakika içinde Maşukiye’ye varıyorsunuz. Maşukiye’den 17 km sonra da Kartepe’ye ulaşılıyor. Yolda Kartepe tabelaları takip edildiği taktirde elle konmuş gibi ulaşmak mümkün Kartepe kayak merkezine ki bu da kayak merkezleri arasında Kartepe’ye önemli bir popülerite kazandırmaktadır. İstanbul’a 1-1,5 (Bir buçuk), Ankara’ya da 4 saat uzaklıkta olan Kartepe, Sabiha Gökçen hava alanına da 80 km mesafededir.

Kartalkaya Kayak Merkezi: Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu ilinin güneydoğusunda, Köroğlu Dağları üzerinde ve Köroğlu Milli Parkı içerisinde bulunan; Türkiye’nin en gözde kayak merkezleri arasındadır. Ayrıca yerli turistler gibi, yabancı turistler de Kartalkaya Kayak Merkezi’ni tercih etmektedirler “Alp Disiplini”,“Tur Kayağı” ve “Kayaklı Koşu” açısından oldukça uygun olan Kartalkaya Kayak Merkezi’nin ortalama 1850 m ile ve 2200 m’si arasında kayılabilmektedir. Aralık ayında başlayan kayak sezonuna Nisan ayında nokta konulmaktadır. Merkeze ulaşımın kolay olduğu şehirlerden (Bolu, İstanbul, Ankara, Düzce, Sakarya, Bilecik …) günübirlik turlar düzenlenmektedir. Örneğin; İstanbul’dan yapılan bir turu incelediğimizde İstanbul’un 3 merkezinden (Ataköy, Etiler, Kadıköy) alınan yolcularla 03.30’da başlayan bir tur 22.00’da İstanbul’da oluyor. Otobüste küçük bir kahvaltı, sıcak ve soğuk içecekler, oteldeki sucuk ekmek-kola, dönüşteki şarap ve sınırsız bir şekilde Kartal Otel’e ait liftlerden yararlanma olanağının bulunduğu tur, yapıldığı güne göre 110 TL ve 130 TL olarak fiyatlandırılmış. Kartalkaya Kayak Merkezi’nde, Kartal Otel 6 adet teleski, 2 adet telesiyej ve 3 adet baby lift olmak üzere toplam 11 piste sahiptir. Mekanik tesiste 6000 kişi/saat taşıma kapasitesi bulunmaktadır. Dorukkaya Otel ise bünyesinde 8 adet teleski bulundurmaktadır. Ayrıca bu otelde Türkiye’nin ilk profesyonel “snow park”ı bulunmaktadır. Snow parkta 3 adet box, 3 adet handrail, 3 ana rampa ve 1 tane de corner bulunmaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi: Alp ve Kuzey Disiplini’nin sonucu olarak Tur Kayağı ve Helikopterli Kayak aktivitelerine elverişli bir kayak merkezidir. Birden çok iklimin hakim olduğu Uludağ’da birçok türde çiçek ve ağaç yetişiyor. Ormanlarla kaplı olan muhteşem bir ortamda kurulmuş adeta bir cennettir Uludağ Kayak Merkezi. En düşük rakım 1750 metre, en yüksek rakımsa 2435 metre olan Uludağ Kayak Merkezi’nde, zirve ise tam 2543 metre. Otellerin yer aldığı alanın zirve noktası ise 2000 metre dolaylarında. Toplam olarak 11 adet ana pistin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezi’nde, alpin usulü, snowboard, cross country, heli skiing stillerinde kayak yapılan pistlerle birlikte, hayli geniş ve bir okadar da rahat olan arazinin her yerinde de kayak yapılabiliyor. 13 adet Liftin, 7 adet telesiyejin, 6 adet teleskinin, 7 adet T Bar’ın, 24 saat açık olan acil yardım merkezinin ve 1 adet mobil kliniğin yer aldığı Uludağ Kayak Merkezi’nde, en uzun pist 2.000 metre (2 km), en uzun telesiyej ise 1700 metre (1,7 km)’dir. Uludağ Kayak Merkezi’ndeki toplam pistlerin uzunluğu ise 25 km dolaylarında olduğu söylenmektedir.

Palandöken Kayak Merkezi: Türkiye’nin en soğuk ve en yüksek illerinden biri olan Erzurum kentinin Palandöken dağında yer alır. Palandöken dağları, Erzurum’un güneyinde yer alan ve doğu-batı yönünde uzanan tektonik tipteki dağlardır. Dünyanın en uzun ve en dik pistlerinin yer aldığı Palandöken Kayak Merkezi, pistlerinin toplam olarak 28 km’lik uzunluğu ile çeşitliliğinin yanısıra, acemi kayakçılardan profesyonel kayakçılara kadar birçok kesime de hitap etmektedir. Kayak merkezinin en uzun pisti ise kesintisiz olarak 12 km’ye kadar uzanmaktadır. 2200 hatta 3160 m yükseklikteki kayak alanının başlangıç noktası ile bitiş noktası arasındaki yükseklik farkı yaklaşık olarak 1000 m’dir. Palandöken Kayak Merkezi’nin Ejder ve Kapıkaya isimli pistleri, slalom ve büyük slalom yarışmaları için tescilli pistlerdir. Bu pistlerde yoğun olarak slalom ve büyük slalom yarışmaları yapıldığı için, kayak merkezleri arasından sık olarak tercih edilen pistler arasında yer almaktadırlar.

Yoğun kar sebebi ile snowboarda da çok elverişli bir bölgede yer alan Palandöken Kayak Merkezi, her seviyedeki pisti ile birçok snowboardcu ve kayakçıyı ağırlıyor. Palandöken Kayak Merkezi’nin saatte 4500 kişi kapasiteli 5 adet telesiyeji, saatte 300 kişi kapasiteli 1 adet teleskisi, toplam 1800 kişi kapasiteli 2 adet baby lifti ve saatte 1500 kişi kapasiteli 1 adet gondol lifti bulunmaktadır.

Sarıkamış Kayak Merkezi: Karsın Sarıkamış ilçesindeki Çamurlu dağda kurulmuş olan Sarkıkamış Kayak Merkezi, ilçe merkezinin güneydoğusunda Cıbıltepe’de, batısında Süphan dağında ve doğusunda ise ağbabada yer almaktadır. Kar kalitesi ve pistleri baz alındığında dünyanın en iyi kayak merkezleri arasında bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, ortalama olarak yılın 4 ya da 4,5 (dört buçuk) ayı 1 metre karla örtülü olan bir kayak merkezidir. Toplam 7 adette pistin bulunduğu kayak merkezinde, en uzun pist 3500 metre, (3,5 km) uzunluğunda olan kayak merkezi, günlük yaklaşık olarak 5000 ( beş bin) kişiyi ağırlayabilme kapasitesine sahiptir. 3500 metrelik pisti ile Türkiye’nin en uzun pistlerinden birini içinde bulunduran ve dünyanın en uzun pistlerine sahip olan kayak merkezleri  arasında yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, kristal karla kaplı olan muhteşem doğası ile kayakçılara farklı heyecanlar tattırıyor. Sarıkamış Kayak Merkezi’nde, 2 adet devlet konut evinin yanısıra, konaklama yerleri ve oteller de yer almaktadır. Kars hava alanına 50 km, Kars şehir merkezine ise 55 km mesafede yer alan ve kar kalitesi ile her zaman dikkat çeken Sarıkamış Kayak Merkezi, doğal güzelliği ve tüm ihtişamı ile sizleri ağırlayabilmek için bekliyor. İstanbul’dan uçağa binmenizin akabine en geç 2-2,5 saat içerisinde, kayak takımlarını takmış olarak pist başında olabilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi: Isparta il sınırları içerisinde bulunmakta ve şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta olan Davraz Dağı’nın üzerinde bulunmaktadır. Davraz Dağı’nın yüksekliği 2637 m olmakla birlikte, kış sporlarına elverişli kısımları ortalama 1650 metre civarlarında bulunmaktadır. Bilimsel olarak ve coğrafi kaynaklarda dağın ismi Davras şeklinde söylenmektedir. Ancak halk dilinde ve yoğunlukla Davraz şeklinde söylendiğinden kayak merkezinin resmi adı “Davraz Kayak Merkezi” olarak kabul edilmiştir.

Aslında Davraz Kayak Merkezi’nin en önemli özelliği o eşsiz manzarası. Aşağı baktığınızda; bir tarafınız bembeyaz dağlar, bir tarafınız yemyeşil ormanlar, bir tarafınız tüm ihtişamıyla Eğirdir Gölü. Ayrıca Davraz Dağı; kondisyon edinmek, akciğerleri güçlendirmek için de birebir. Öyle ki, birçok futbol takımı gelip Davraz Dağı’nda kamp yaparak bu eşsiz oksijen kaynağını kullanmaktadır.

Bozdağ Kayak Merkezi: Ege Bölgesi’nde, İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırları içerisinde, kendisi ile aynı adı taşıyan Bozdağ Köyü sınırları içerisinde ve yine aynı adlı Bozdağı’nın üstünde bulunmaktadır. Bozdağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde sürekli yağış almaktadır. Aralık ayından Mart ayına kadar kayak yapmanın mümkün olduğu tesis, yaz aylarında hizmete açılmamaktadır. Akdeniz ikliminin görüldüğü merkezde kar kalınlığı 80 cm ile 120 cm arasında değişmektedir. Kayak alanlarının 1528 m ile 2157 m arasında bulunduğu Bozdağ Kayak Merkezi’nde 2 adet teleski bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 650 m çıkış, 1200 m iniş kapasitelidir. Ayrıca bir tane de telesiyej Bozdağ Kayak Merkezi’nde hizmet vermektedir. Telesiyej ise 1549 m çıkış ve saatte 1000 kişi taşıma kapasitesine sahiptir. Adını aldığı Ilgaz sıradağları üzerinde bulunan Ilgaz Kayak Merkezi yine aynı adlı Ilgaz Milli Parkı’nın içerisinde bulunmaktadır. Zirvesi yaklaşık 2850 m yükseklikte bulunan Ilgaz Kayak Merkezi kış sporları sezonunu aralık ayında açıp nisan ayında kapatmaktadır. Ancak doğal güzelliği ve etrafını oluşturan bitki örtüsü sayesinde her mevsim gidilebilecek yerlerden olarak kabul edilmektedir. Kış sporları sezonu boyunca kar kalınlığı 50 ile 200 cm arasında değişmektedir. Kayak pistleri ortalama 1800 ve 2000 m arasındadır.

Saklıkent Kayak Merkezi: Toros sıradağlarının bir parçası olan Bakırlıdağ’ın zirvesinin kuzeye bakan yamacına doğru kurulmuş, kayak tesisleri ve dağ evlerinden oluşan bir kayak merkezidir. Dünya üzerinde “ekvator çizgisi”ne en yakın kayakmerkezlerinden biri olma unvanını da kendisinde bulunduran tesis, ılıman iklimiyle de dikkat çekmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde güneşli gün sayısı ortalama 75’tir. Ortalama kar kalınlığı 100 cm ve 230 cm arasında değişirken bu kalınlık zirvede 500 cm’ye kadar çıkabilmektedir. Saklıkent Kayak Merkezi’nde Aralık ayından Nisan ayına kadar kayak sezonu sürmektedir.

Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya’ya 37 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çevre illerden kolay bir şekilde kara yolundan ulaşım sağlayabileceğiniz gibi; hava yolu vasıtasıyla Antalya’ya gelip kara yoluyla merkeze de geçebilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi: İç Anadolu Bölgesi ve Kayseri il sınırları içerisindedir. Kayseri il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan merkez, ulaşımın kolaylığı ile de dikkat çekmektedir. Ankara’dan ortalama 4, Adana’dan ortalama 5 saatte kara yolu ile merkeze ulaşmak mümkündür. İzmir ve İstanbul gibi metropollerden ise hava yolu ile kısa sürede ve rahat yolculuklarla merkeze ulaşım sağlanabilir. Erciyes Kayak Merkezi’nde konaklamak için birçok seçenek bulunmaktadır. “Hilton Otel” ve “Dedeman Otel” gibi çok bilinen zincire sahip otelleri tercih edebileceğiniz gibi, “Ace Otel”, “Almer Otel”, “Grand Eras Otel” ve “Bülent Otel” gibi otelleri de tercih edebilirsiniz. Ayrıca Erciyes Kayak Merkezi’nde Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne ait 140 yataklı bir kayak evi müşterilerini beklemektedir.

Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde bulunan Zigana Kayak Merkezi, Gümüşhane il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Büyük bir bölümünü ormanlıkalanların kapladığı tesisin 1900 m ile 2500 m arasındaki yükseklikler kayak yapmaya uygundur. Kayak sezonu Aralık ayında başlayıp Nisan ayında biterken, kar kalınlığısezon boyunca yaklaşık olarak 100 cm ile 150 cm arasında gidip gelmektedir. Zigana Kayak Merkezi ile kayakçılar kadar yayla turizmcileri de ilgilenmektedir.