Çoğumuz suda vakit geçirmeyi pek sevmeyiz. Çünkü su bizim doğal ortamımız değildir. Yoğun su ortamında dışarıdaki kadar rahat hareket edemez ve çabuk yoruluruz. Su içerisinde nefes alma şansımız olmadığı için de nefesimizi tutabildiğimiz kadar kendimizi güvende hissederiz. Su aslında tüm memeliler için ana rahminden dolayı doğal bir ortamdır ve doğuştan yüzmeye meyilliyizdir. Bizi sudan uzak tutan, korkularımız ve yaşadığımız tecrübelerdir. Suda kendinizi kasmayın, panik yapmayın. Bırakın su görevini yapıp sizi kaldırsın.

Su havadan yaklaşık 1000 kat daha yoğundur ve en önemli özelliği yapışkan olmasıdır. Küçük su damlacıkları bir arada durduğundan dolayı yüzey gerilimi o kadar büyüktür ki sudan beş kat daha yoğun bir iğne bile su yüzeyinde kalabilir. Hatta bazı böcekler su üzerinde yürüyebilir. Yürümeyi bırakın, yarı batar şekilde yüzmek bizim işimizi görecektir. Ciğerler, vücut boşluklarındaki hava ve dokularımızın yoğunluğuna göre suda belirli bir yüzerliliğe sahibizdir. Bu yüzden dalgıçlar batabilmek için ek ağırlık kullanırlar. Vücut yoğunluğu fazla olan kişiler batmaya meyillidir ve su üstünde kalmak için biraz daha efor harcamaları gerekir. Oysa ki yağ dokusu fazla olan kişiler suda bir şamandıra gibi rahatlıkla batmadan durabilir, hareket etmeden sırtüstü güneşlenebilirler. Yağ dokusu soğuğa karşı daha dirençli olmayı da sağlar. Ben sırtüstü suya yattığımda önce ayaklarım, sonra da gövdem göğüs kafesime kadar dibe dalar. Su üstünde kalmamı sağlayan ciğerlerimdeki havayı da üflediğim zaman bir taş gibi dibe batarım. Çok da çabuk üşürüm. Belli bir oranda yağlı olmak yüzme için avantaj olsa da spor bilimi limitlerin üzerindeki yağı kabul etmez. Fazla yağlar kalbinize ek bir yük getirecektir. Zaten yağlı olmanın bir avantaj olduğunu söyleyebilmek için kilolu kişileri sürekli şeref kürsüsünde görmemiz gerekirdi.

Suda Dengeli olmak

Dengeli bir yüzme pozisyonu

 Serbest stil denge konumu: Suda dengesini bulamayan bir yüzücü, kulağına kar suyu kaçmış balık gibi çırpınır durur. Denge çalışmaları daha sonraki gelişmiş yüzme hareketleri için temel teşkil eder. Bu temel hareketleri üşenmeden çalışmalı ve iyi bir yüzme dengesi oturtmadan ileri seviye hareketlere geçilmemelidir. Yüzüstü denge pozisyonu, su içerisinde temel duruşu ve yön kavramını öğretir. Suya yaptığınız basınç ve suyun kaldırma kuvveti arasındaki kritik dengeyi algılamak için iyi bir çalışmadır. Ayakta hazır ol duruşu yapar gibi su içerisinde yüzüstü yatın. Yüzünüz aşağı bakar ve gözler açık olacak şekilde başınız kulaklara kadar suya girmelidir. Bacaklarınızı dizlerden hafifçe bükerek ayak bileklerinizi serbest bırakacak şekilde ayağınızın sırtı ile suya küçük tekmeler atarak ilerleyin. Sonraki aşamada kollarınızı ileri uzatarak aynı hareketi çalışın. Hareketleri en fazla 10-15 metre içerisinde yapın. İyice ustalaştığınızda daha uzun mesafelerde ve ayak paleti ile de çalışabilirsiniz.

 

Yan denge konumu: Yan olarak suda dengede durmak gerçekten zordur. Çünkü suyun sizi kaldırması için gerekli olan alan küçülmüştür. Yan olarak ilerlemek denge konumunu bulmayı da zorlaştırır. Aşağıdaki omuza bakıp nefes verirken,  başınızı yukarı omuza çevirip nefes alın. Hareketi sağa ve sola yatarak her iki tarafa da çalışın.

Sırtüstü denge konumu: Sırtüstü denge pozisyonu, yüzüstü dengeye göre daha rahat bir pozisyondur. Ciğerlerdeki hava sizi yukarıda tutar. Yüzünüz yukarı doğru baktığından nefes almak kolaydır. Ellerle aşağıya yapacağınız basmalar su üstünde kalmayı kolaylaştırır. Kalça hafif oturur pozisyondadır. Karın kısmı su yüzeyine mümkün olduğunca yakın olmalıdır.

They said it someways would be “cheating on over-the-counter writers”. research paper writing services Nor do people who wholeheartedly record into the animation of a community pauperism to miss their individuality or skin their indistinguishability rather, they get modern impulses to personal ontogenesis Having a few essay starters up your arm you could surely service.