Deniz kayağını denemeyi eskiden beri hep istemiştim. Triatlona deniz kayağı eklenerek yapılan “Quadriathlon” sporunu Türkiye de tanıtmak ve yapılır hale getirmek için girişimlerim de olmuştu fakat daha henüz triatlon bile emekleme safhasındayken bu girişimim pek de akıllıca değildi sanırım. Televizyonda seyrettiğim akarsu kayakçılarının köpüklü sularda dans etmesine gıpta eder, somonlar gibi akıntıya karşı koyabilmelerine ise bir türlü akıl erdiremezdim. Hele sporcuların suda ters dönerek kayağı kendi ekseni etrafında tur attırmasına şaşıp kalmıştım. Yıllar sonra macera yarışlarında “see kajak” tabir edilen deniz kayağı ve daha uzun ekspedisyonlar için tasarlanmış olan tur kayakları ile çeşitli defalar suya inme şansım oldu.

Tahmin edebileceğiniz üzere; ilk denemeye kalktığım tekniklerden biri de Eskimo dönüşü oldu. Tabii ki 5 metre civarındaki bu kayaklarla dönüş yapmak çok da uygulanabilir birşey değildi. Birbirimize yardım ederek denediğimiz ve haince şakalara maruz kaldığımız için de ciddi su yuttuğumuz denemeler belleğime kazınmıştır. Kabul etmek gerekir ki; akarsu kayakçılarının kısa tekneleri ile belleri ve küreklerini kullanarak bir çırpıda yapabildiği bu tekniği uygulamak çok zor olmasa da göründüğü kadar da kolay değil. Her kayakçı, kariyerine ilerlerken kendisine fiske vuran bu tekniği öğrenmelidir. Bu iş oyunun bir parçasıdır ve gerçekten eğlencelidir. Fakat deneyimsiz biri için suda baş aşağı kalmak bir ölüm-kalım mücadelesidir. Eğer su sporlarına meraklı iseniz kendinizi tehlikelerden sıyırmak için hayat kurtaran teknikleri öğrenmelisiniz. Dilerseniz bu seyri keyifli ve hayat kurtaran tekniğe kısaca bir göz atalım.

ColumbiaGüvenlik: Öncelikle deneme yapacağınız suyun derinliği önemlidir. Mümkünse ilk denemeleri bir havuzda yapın. Eğer açık suda deneyecekseniz, kumluk zemini tercih edin veya dipte kafanızı çarpacağınız nesneler olmadığından emin olun. Bir yardımcı bulundurmak da akıllıca olacaktır. Mümkünse kask takın ve can yeleğini ihmal etmeyin. Su altındaki pozisyonunuzu algılamak ve kendinizi rahat hissetmek için yüzme gözlüğü de kullanabilirsiniz. Eteğin kapalı olduğuna ve kayağın içine su dolmayacağına emin olun.

ColumbiaHazırlanma ve suya giriş: Suya girmeden önce zihnen hazır olun. Yapacağınız işi kafanızda canlandırıp malzemelerin ve vücudunuzun konumundan emin olun. İlk denemelerde su altında kalış süresi uzun olacaktır bu nedenle derin bir nefes alın. Küreği sıkıca tutup ağırlığınızı bir tarafa aktararak kayağı ters dönmeye zorlayın. Suya girerken küreği, kayağa paralel duruma getirmek direnci azaltacaktır. Kayak tam olarak dönüşünü yapıp kafa aşağı kaldığınız an bir müddet etrafınızı gözlemleyin. Hareket boyunca nefesinizi tutmayın ve yüzmede olduğu gibi ağız ve burundan üfleyin.

ColumbiaSüpürme ve dönüş: Küreği, kayağa dik duruma getirerek, dönüşü tamamlayacağınız tarafa doğru suyu sağlam yakalamak için mümkün olduğunca uzatın. Küreğin uzakta kalan palası su yüzeyine mümkün olduğunca yakın olsun. Başınızı da dönüş tarafındaki omuzunuza yaslayın. Şimdi dönüşün tam ortasındasınız. Vücudu yüzeye yakın olan kola doğru belden savurarak hız almaya çalışın. Alt kolu çekip, üst kolu bastırırken, hamle yaparak vücudu suyun dışına doğru çıkmaya zorlayın. Bu esnada vücut çok dik olursa adeta bir salma vazifesi göreceği için, kayak dönmekte zorlanacaktır. Bu nedenle kendinizi belden geriye doğru yatırmak, güç alırken sürtünmeyi de azaltacak ve kayağın daha kolay dönmesine olanak sağlayacaktır. Kalça hareketleri dönüş aşamasında büyük rol oynar. Kayağı kalçanızla yönlendireceksiniz.

ColumbiaDönüşü tamamlama-toparlanma: Vücudunuz sudan tamamen çıkıp, kayak normal pozisyona gelene kadar dönüş bitmiş sayılmaz. Son kürek darbesi ile kayağın geri kaçmasını engelleyin ve ağırlık aktarımına devam edin. Dönüşü bitirip normal pozisyona geldiğiniz anda ise kalça ve bel hareketlerini stabilize ederek, ağırlık aktarımını durdurmalı ve kayağın tekrar dönmesini engellemelisiniz. Başınız dönüyor veya pozisyonunuzu tam algılayamamış olabilirsiniz. Fakat taze bir nefes alarak etrafı gözlemlemeli ve olası çarpışmalar veya başkaca tehlikelere karşı uyanık olmalısınız.

Mükemmel tekniğin oturtulması için, hareketin basamaklamaları iyi algılanmalı ve her iki taraftan da kolay uygulanabilir hele gelene kadar defalarca uygulanması gerekir. Tekniği isteğiniz dışında alabora olduğunuzda ve kayağı yüklü olduğu durumlarda uygulayabilmek hayat kurtarıcı olabilir. Bu nedenle işi ciddiye alın. İyi eğlenceler…