Kayaklı koşu bir Kuzey disiplini kayağıdır. Yani kar yağışı bol Kuzey ülkelerinin ata sporudur.Uzun yıllar önce kasabalar kentler arası insanlar yoğun karlı bölgelerde ulaşımlarını kayaklarla veya kızaklarla yapıyorlardı.

Kuzey disiplini genel anlamda hızdan ziyade dayanıklılığın ön planda tutulduğu bir disiplindir. Bu disiplin kendi arasında farklı branşlara ayrılır. Bunlar Kayaklı Koşu, Biathlon ( Atış ve Kayaklı koşu kombinesi ), Tekerlekli kayak, Kuzey Kombine ( Kayakla Atlama ve Kayaklı koşu ) ve Telemark yarışmalarıdır.

Kayaklı Koşu Teknikleri:

Kayaklı koşu müsabakalarında klasik ve serbest diye tabir edilen iki adet teknikle yarışmalara girerler.

Klasik Teknik:

Klasik teknikte sporcular pistte önceden belirlenmiş ve yapılmış oluklar içinde ileri doğru sanki koşarmışçasına ileri doğru fuleler atarak kayarlar. Batonlarını aynı anda vurarak  da ilerleyebilirler.

Klasik teknikte sporcuların en çok zorlandığı aşama yokuşlarda tırmanmaktır. Tırmanmayı sağlayacak waks diye tabir edilen kimyasalları kullanmak ve piste uygunluğu sporcunun kayış performansını doğrudan etkileyen faktörlerdendir.Kimi kayaklar da artık wax kullanmaya gerek yok zira altları balık pulu gibi dizayn ediliyor ve kayağın koşarken geri kaymasını engelliyor.

 

Serbest Teknik:

Serbest teknikte sporcular diledikleri teknikle kayabilirler. Bir sınırlaması yoktur. Sporcuların klasik teknikte olduğu gibi ilave kimyasallara da ihtiyaçları yoktur. Ancak yinede daha hızlı kayış için parafin bazlı wakslar kullanılarak kayakların kar durumuna göre daha hızlı kayması önem arz eder. Ülkemizde serbest teknik paten tekniği ile adlandırılmaktadır. Bacaklar sağa sola adımlar atarak kaymayı sağlar.

Aşağıda ki videolardan klasik tekniği daha rahat izleyebilirsiniz